אירועים

מצעד הגאווה בירושלים

מצעד הגאווה בירושלים

מסלול המצעד ברחבי העיר ...מתחילת הפקת המצעד בעיר ועד היום !

בעיר ירושלים הגדולה והקדושה קיימות מחלוקות רבות, הן בנוגע לקדושתה והן בנוגע לסוגי האוכלוסייה השונים הקיימים בה.
על כן, מצעד המחאה של הקהילה הגאה בעיר החל מאוחר בשנים והתאפיין בראשיתו באיפוק ומיקוד המוחים באזורים מסוימים שאינם כוללים תהלוכה אמיתית ברחובות העיר.
בשנים האחרונות ניתן לראות בבירור את השינוי המהותי אשר חל במחאה זו, אשר הוביל להפיכת המחאה לחגיגת רחוב ותהלוכה ססגונית במיוחד אשר מאפשרת למשתתפים בה ליהנות מהפגנת זהותם המינית ברחובי העיר ירושלים.

ירושלים כמארחת של מצעד הגאווה ...

את קיומו של מצעד הגאווה בעיר ירושלים והפקתו המהותית לקהילה הגאה ניתן לראות כבר משנת 2002, בה ארגון מסודר ומאוגד לשמירה על זכויות להט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) – ארגון "הבית הפתוח בירושלים לגאווה וסובלנות", החל בהפקת אירוע מחאתי זה למען השמירה המלאה והמוחלטת על זכויותיהם של החברים בקהילה.
בשונה מהחגיגות הגרנדיוזיות בעיר תל אביב, התאפיין האירוע בעיר ירושלים באיפוק מסוים ובמסגרת מוקפדת בשנותיו הראשונות, שכן מהותו הייתה והינה מחאה חברתית לשמירה והגנה על זכויות.
אלו הבוחרים להגיע לחגיגות המחאה המיוחדות והחשובות של הקהילה הגאה, בין אם הם חלק ממנה או שמא אם הם תומכיה, בוחרים לשהות בעיר ירושלים גם לאחר האירוע באירוח לילי במלונות בוטיק בירושלים הממוקמים באזורים מרכזיים בעיר המספקים גישה נוחה אל האירוע ולחיי הלילה המיוחדים בעיר.

סיקור האירוע... מהפן החווייתי של המבלים על פי אופי הפעילות, הבמות והמופעים...

לאירוע המיוחד וההכרחי לצורך קיומם והכרה בזכויותיהם של קהילות הלהט"ב בישראל מגיעים כמידי שנה חברי הקהילה הגאה ואנשים שונים מרחבי הארץ והעולם אשר מגיעים לצורך הבעת תמיכה מלאה בקהילה.
עם זאת ניתן לראות כי לאירועים אלו המתרחשים בערים תל אביב וירושלים מגיעים גם כמידי שנה אנשים רבים אשר מעוניינים לקחת חלק במצעד ססגוני וייחודי זה, שהרי בו מתקיימות הופעות מושקעות, מצעדים מיוחדים ומופעים ססגוניים.
הבחירה בהשתתפות באירוע מסוג זה מהווה החלטה חשובה בתמיכה בקהילה הגאה ועל כן מהות ההשתתפות הינה רבה ונכבדת, הן בעבור הקהילה והן בעבור זכויותיה.
ניתן לראות כי בשנים האחרונות מתקיים סיקור נרחב ומקצועי של אירועי מחאה מיוחדים אלו, מה שהופך את ההכרה בקהילה הגאה ובמפעליה לחשובים יותר ונחשבים בסדר היום.
בסיקור הנרחב של אירועים אלו ניתן לראות את תהליך הפצת האירוע בנגישות מלאה לכלל האוכלוסייה, הן על ידי תפוצה ברשתות החברתיות והן על ידי שידור האירוע ותיעודו המלא.

מהפן החווייתי של המשתתפים באירוע זה, למדים אנו מחוויותיהם האישיות של המשתתפים כי ההגעה לאירוע מבורך זה היא מחייבת בעבורם ואילו השהות באירוע מחאתי זה הינה מהנה, מעניינת ומיוחדת בעבורם, הן בשל אופיו החיובי והחוויתי של האירוע, הכול בין היתר : מופעים ססגוניים, במות פעילות ופעילויות מיוחדות. והן בשל הצורך הבסיסי בתמיכה מלאה בזכויות הקהילה הגאה בישראל.